Tourist Information Nysa
Tourist Information Nysa
 

WIEŻA WROCŁAWSKA OTWARTA!!!

Wieża Wrocławska wraz z fragmentem murów obronnych została wzniesiona w połowie XIV wieku. W tym czasie z inicjatywy biskupa wrocławskiego Przecława z Pogorzeli miasto zyskało murowane obwarowania. W ciągu murów miejskich znajdowały się cztery wieże, przy bramach oraz baszty łupinowe.

 

Na przełomie XVI/XVII wieku, wieża została podwyższona i nakryta manierystycznym zwieńczeniem w formie attyki z otworami strzelniczymi. Znajdujące się w narożach zwieńczenia, niewielkie cylindryczne wieżyczki z kluczowymi otworami, przypominają szczyty średniowiecznych zamków. Dodatkowo w szczycie wieży umieszczono smukłą iglicę, która została zniszczona w 1642 roku. Nie jest dokładnie znana data przebicia przyziemia wieży i utworzenia w nim przejścia. Prawdopodobnie stało się to na przełomie XIX/XX wieku, kiedy rozbierano fortyfikacje. Nieco później w utworzone przejście wmurowano piękny manierystyczny portal z 1603 roku z kamienicy nazywanej „Pod Patrycjuszem”. Postać wspomnianego patrycjusza, który znajdował się pierwotnie nad portalem kamienicy możemy zobaczyć w muzeum w Nysie.

Obecnie w wieży można oglądać historyczne uzbrojenie, wpisać się do pamiątkowej księgi oraz zabaczyć wnętrza wyremontowanego obiektu.