Szlak architektury romańskiej

Dziś i kolejnny dzień weekendu chcielibyśmy Państwu zaprezentować Międzynarodowe szlaki kulturowo – historyczne przebiegające przez teren powiatu nyskiego

cz. I

Szlak Romański – jest to ogólnopolski szlak turystyczny, który prowadzi przez miejsca gdzie znajdują się zabytki architektury romańskiej.

Opolski odcinek Szlaku Romańskiego przebiega przez teren Ziemi Nyskiej i pozwala poznać najstarsze zabytki naszych terenów lub obiekty zabytkowe noszące ślady romańskiej architektury.

Styl romański – ukształtował się w Europie Zachodniej i dominował w okresie od XI do XIII wieku. Do Polski styl ten dotarł w okresie panowania króla Kazimierza Odnowiciela (I połowa XI wieku) a charakteryzował się głownie budownictwem sakralnym.

Opolski Szlak Romański prowadzi m. in. przez takie miejsca jak:

Kościół św. Wawrzyńca w Głuchołazach z późnoromańskim portalem, Kościół Narodzenia NMP i św. Jerzego w Kałkowie z XIII wieku, Bazylikę Mniejszą św. Jakuba St. i św. Agnieszki, z zachowanymi reliktami wcześniejszej romańskiej świątyni oraz kościoły parafialne w Kępnicy, Pakosławicach i Wierzbięcicach, gdzie zauważymy elementy architektury romańskiej.


Drukuj   E-mail