Odcinek opolski Szlaku Cysterskiego

Kolejnym międzynarodowym szlakiem kulturalnym jaki chcielibyśmy Państwu zaprezentować jest: odcinek opolski Szlaku Cysterskiego.

Szlak cysterski jest międzynarodowym szlakiem, który łączy obecne lub dawne klasztory należące do zakonu cysterskiego na terenie całej Europy. Pierwsze szlaki cysterskie w Europie, powstały na początku lat 90. XX wieku, z okazji 900. rocznicy urodzin św. Bernarda z Clairvaux – jednego ze współzałożycieli tego zgromadzenia zakonnego.

Na terenie Ziemi Nyskiej, co prawda nie było klasztorów należących do zgromadzenia zakonnego Cystersów (jednakże w historii naszego miasta znajdziemy wątki związane z kamienieckimi lub henrykowskimi Cystersami, którzy poprzez swoją działalność związani byli z Nysą) 
Ponadto  w ramach projektu pt. „Południowo – Zachodni Szlak Cysterski” w celu połączenia klasztorów leżących w województwie dolnośląskim w Kamieńcu Ząbkowicki
i Henrykowie, z klasztorem w Jemielnicy oraz w z klasztorem w Rudach, położonym na Śląsku, szlak ten przebiega przez obszar Ziemi Nyskiej na trasie: Henryków – Paczków – Otmuchów – Nysa – Jemielnica.


Drukuj   E-mail