Nysa na weekend! Co dzieje się w Nysie? Oto zbiór wydarzeń, wystaw i miejsc

Piątek 05.03.2021

Muzeum w Nysie
Aktualne wystawy czasowe:
"Historia dwóch miejsc. Przedmieście Wrocławskie i Wyspa Młyńska" – wyniki badań archeologicznych prowadzonych przy rewitalizacji dawnego „Wielkiego Młyna” oraz budowie Galerii przy ul. Kolejowej
"Wiktoria 1920" – o bitwie warszawskiej

Godziny otwarcia w piątek: 9.00-15.45 (ostatnie wejście o godz. 15.00)
Bilet normalny (wystawy stałe i czasowe): 12 zł
Bilet ulgowy (wystawy stałe i czasowe): 8 zł
Bilet ulgowy dla posiadacza Karty Dużej Rodziny: 3 zł
Bilet grupowy (powyżej 4 osób) normalny: 8 zł
Bilet na wystawy czasowe: 8 zł
Bilet grupowy (powyżej 4 osób) ulgowy: 6 zł
Bilet grupowy (powyżej 4 osób) na wystawy czasowe: 6 zł

Kryta pływalnia

Czynna od 7.00 do 21.00
Bilet normalny 11,50 zł
Bilet dla opiekuna z dzieckiem 12 zł
Bilet ulgowy 8 zł

Bastion św. Jadwigi
Wystawa pokonkursowa Pacynek
8.00-16.00

Miejska i Gminna Biblioteka
Wypożyczalnia dla dorosłych
10.00-16.00

Sobota 06.03.2021

Muzeum w Nysie

11.00 -  wernisaż wystawy fotograficznej Tadeusza Parceja "Na każdy dzień”
Zwiedzanie wystaw czasowych (jak wyżej) i ekspozycji stałej 10.00-15.00 (ostatnie wejście o godz. 14.00)

Nyski Dom Kultury
18.00 – spektakl „Prysły Zmysły” - bilety w cenie 30 zł do nabycia online lub w kasie NDK

Galeria Dekada

18.00 – koncert Ani Deko

Kryta pływalnia

Czynna od 11.00 do 19.00

Bastion św. Jadwigi
Wystawa pokonkursowa Pacynek
8.00-16.00

Niedziela 07.03.2021

Muzeum w Nysie

Zwiedzanie wystaw czasowych i ekspozycji stałej (jak wyżej) 10.00-15.00 (ostatnie wejście o godz. 14.00)

Nyski Dom Kultury
18.00 – spektakl „Prysły Zmysły” - bilety w cenie 30 zł do nabycia online lub w kasie NDK

Kryta pływalnia

Czynna od 11.00 do 19.00

Bastion św. Jadwigi
Wystawa pokonkursowa Pacynek
8.00-16.00

Ponadto polecamy spacery nad Jeziorem Nyskim, wstęp na plażę jest aktualnie darmowy. Główny parking jest darmowy na pierwsze 45 minut, każda kolejna godzina kosztuje 1 zł.

weekend nysa

Zapraszamy do udziału w konkursie na temat historii Twierdzy Nysa

Konkurs "Twierdza Nysa od podszewki z Nyskim Domem Kultury"

GODZINA: 16:00 — 16:00

Kategorie:  Konkursy Miejsce:  Nyski Dom Kultury
Opis:

Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o Twierdzy Nysa.

 Nysa – miasto twierdza 

Nysa to miasto, którego dzieje można opowiadać godzinami. Los sprawił, że ten gród już od średniowiecza rozkwitał, miał swoje wielkie dni chwały, ale zaznawał również chwil tragicznych. Przez wieki Nysa będąc stolicą jednego z najbogatszych księstw śląskich narażona była na wiele niebezpieczeństw. W połowie XIV wieku Nysa została otoczona murami kamienno-ceglanymi. Dzięki nim miasto przetrwało oblężenie husyckie w 1428 roku. Czasy się jednak zmieniały, kolejne wojny prowadziły do wielu zmian na Śląsku, które dotknęły również Nysę. Podczas panowania Habsburgów postanowiono otoczyć Nysę nowym pasem umocnień. W taki oto sposób powstały plany nowożytnych fortyfikacji, które stworzył Johanes Schneider von Lindau na zlecenie biskupa Andreasa von Jerina. Powstał system bastionów i dodatkowych umocnień, po których do dziś pamiątką jest Bastion św. Jadwigi. Wojny Śląskie w XVIII wieku zmieniły historię miasta już na zawsze. Nysa przeszła pod panowanie pruskie, a król Fryderyk II doprowadził do budowy potężnej twierdzy, która wraz z pozostałymi twierdzami śląskimi miała chronić nowe  granice. Rozbudowywana regularnie Twierdza w Nysie z czasem stała się jedną z najpotężniejszych na terenie Prus. Jej wytrzymałość sprawdziły wojska napoleońskie w roku 1807, kiedy podczas 114 dniowego oblężenia Nysa legła w gruzach. Efektem finalnym tych wydarzeń była likwidacja biskupiego księstwa i zagarnięcie majątków kościelnych.  Jednymi z ostatnich obiektów fortecznych jakie powstały w Nysie, były te chroniące linię kolejową. Obiekty forteczne w Nysie często pełniły rolę obozów jenieckich. Tu przetrzymywano wybitnego polityka rewolucji francuskiej markiza de La Fayette czy późniejszego prezydenta Francji Charlesa de Gaulle'a. Pod koniec XIX wieku twierdzę stopniowo rozbierano na korzyść  rozwijającego się miasta. Miasto Twierdza oficjalnie przestaje istnieć w 1903 roku, chociaż ogłoszone znów twierdzą zostaje podczas działań II wojny światowej. Do dziś, zachował się wspaniały system nyskich fortyfikacji, który jest obecnie wielką atrakcją turystyczną miasta. Perłami w systemie obronnym są Bastion św. Jadwigi, Fort Prusy, Fort II oraz pięknie zrewitalizowany system ścieżek na Wysokich Obwałowaniach.

Marcin Nowak

W związku z projektem – „Poznaj Twierdzę od podszewki z Nyskim Domem Kultury” zapraszamy do udziału w konkursie na temat historii Twierdzy Nysa.

 

Regulamin quizu na stronie: www.NDK.nysa.pl , www.informacja-turystyczna.nysa.pl

Quiz obejmuje 100 pytań dotyczących Twierdzy Nysa. Wypełnione formularze należy wysłać do 10 maja 2021 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z otrzymanych dobrych odpowiedzi  -  pięć zostanie nagrodzonych.

 
 Obsługa Punktu Informacji Turystycznej w Bastionie św. Jadwigi w Nysie przyjazna osobom z niepełnosprawnościami

Punkt Informacji Turystycznej Bastion św. Jadwigi w Nysie otrzymał certyfikat miejsca przyjaznego w obsłudze turystów z niepełnosprawnościami.

Pracownicy nyskiej informacji turystycznej uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną przybliżającym tematykę obsługi osób z niepełnosprawnościami.

W ramach projektu pt. "Turystyka dla wszystkich - zwiększenie dostępności informacji i usług turystycznych dla osób niepełnosprawnych", współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii powstały materiały do obsługi osób niepełnosprawnych m. in. Przyjazny Przewodnik Turystyczny po Województwie Opolskim w alfabecie Braille'a, który dostępny jest w naszym Punkcie Informacji Turystycznej.

01a 02a
03a 04a
05a 06a

 

 

Bastion św. Jadwigi

Punkt Informacji Turystycznej
Bastion św. Jadwigi w Nysie
ul. Piastowska 19
48 - 300 Nysa
-0.56°C

Nysa, Poland