Punkt Informacji Turystycznej w Nysie zaprasza na piątkowe spacery z przewodnikiem

Punkt Informacji Turystycznej w Nysie zaprasza na piątkowe spacery z przewodnikiem

bastion spacery pitkowe2

Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna

Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna – odcinek wschodni – jest to szlak turystyczny opracowany w latach 2008 – 2009, łączący miejsca na Dolnym Śląsku związane
z działalnością wybitnego malarza doby baroku jakim był Michael Willmann. 

Michael Willmann (1630 – 1706) zw. „Śląskim Rembrandtem” był jednym z najwybitniejszych artystów – malarzy, na Śląsku.

Wschodni planowany odcinek tego szlaku prowadzi przez tereny dawnego księstwa nyskiego. Podróżując tym szlakiem odwiedzimy m. in. Kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego
w Otmuchowie, gdzie w ołtarzu głównym znajdują się obrazy pędzla Michaela Willmanna
– pt. „św. Mikołaj błogosławiący rozbitków” oraz „Śmierć św. Franciszka Ksawerego”  Kolejna świątynią, w której znajduje się obraz autorstwa Willmanna jest Bazylika Mniejsza św. Jakuba
i św. Agnieszki, ze słynnym obrazem pt. „Męczeństwo św. Bartłomieja”. Innymi ważnymi obiektami na trasie tego szlaku jest Kościół św. Wawrzyńca w Głuchołazach oraz Kościół śś. Ap. Piotra i Pawła w Ścinawie Nyskiej, gdzie znajduje się aż 14 obrazów autorstwa Michaela Willmanna.

Szlak architektury romańskiej

Dziś i kolejnny dzień weekendu chcielibyśmy Państwu zaprezentować Międzynarodowe szlaki kulturowo – historyczne przebiegające przez teren powiatu nyskiego

cz. I

Szlak Romański – jest to ogólnopolski szlak turystyczny, który prowadzi przez miejsca gdzie znajdują się zabytki architektury romańskiej.

Opolski odcinek Szlaku Romańskiego przebiega przez teren Ziemi Nyskiej i pozwala poznać najstarsze zabytki naszych terenów lub obiekty zabytkowe noszące ślady romańskiej architektury.

Styl romański – ukształtował się w Europie Zachodniej i dominował w okresie od XI do XIII wieku. Do Polski styl ten dotarł w okresie panowania króla Kazimierza Odnowiciela (I połowa XI wieku) a charakteryzował się głownie budownictwem sakralnym.

Opolski Szlak Romański prowadzi m. in. przez takie miejsca jak:

Kościół św. Wawrzyńca w Głuchołazach z późnoromańskim portalem, Kościół Narodzenia NMP i św. Jerzego w Kałkowie z XIII wieku, Bazylikę Mniejszą św. Jakuba St. i św. Agnieszki, z zachowanymi reliktami wcześniejszej romańskiej świątyni oraz kościoły parafialne w Kępnicy, Pakosławicach i Wierzbięcicach, gdzie zauważymy elementy architektury romańskiej.

Odcinek opolski Szlaku Cysterskiego

Kolejnym międzynarodowym szlakiem kulturalnym jaki chcielibyśmy Państwu zaprezentować jest: odcinek opolski Szlaku Cysterskiego.

Szlak cysterski jest międzynarodowym szlakiem, który łączy obecne lub dawne klasztory należące do zakonu cysterskiego na terenie całej Europy. Pierwsze szlaki cysterskie w Europie, powstały na początku lat 90. XX wieku, z okazji 900. rocznicy urodzin św. Bernarda z Clairvaux – jednego ze współzałożycieli tego zgromadzenia zakonnego.

Na terenie Ziemi Nyskiej, co prawda nie było klasztorów należących do zgromadzenia zakonnego Cystersów (jednakże w historii naszego miasta znajdziemy wątki związane z kamienieckimi lub henrykowskimi Cystersami, którzy poprzez swoją działalność związani byli z Nysą) 
Ponadto  w ramach projektu pt. „Południowo – Zachodni Szlak Cysterski” w celu połączenia klasztorów leżących w województwie dolnośląskim w Kamieńcu Ząbkowicki
i Henrykowie, z klasztorem w Jemielnicy oraz w z klasztorem w Rudach, położonym na Śląsku, szlak ten przebiega przez obszar Ziemi Nyskiej na trasie: Henryków – Paczków – Otmuchów – Nysa – Jemielnica.

Pamiątkowa moneta

 

Turyści odwiedzający Bastion św. Jadwigi w Nysie będą mogli wybić sobie replikę grosza złotowego, monety bitej na terenie Księstwa Nyskiego w 1508 roku przez biskupa wrocławskiego Jana Turzona. W razie trudności, kat jest do dyspozycji.

Bastion św. Jadwigi

Punkt Informacji Turystycznej
Bastion św. Jadwigi w Nysie
ul. Piastowska 19
48 - 300 Nysa
25.56°C

Nysa, Poland