Paweł Konior "Uwiecznione na fotografiach nieżyjącego artysty"

W Punkcie Informacji Turystycznej w Nysie na Bastionie św. Jadwigi przy ul. Piastowskiej 19 można nabyć najnowszy album Nysy.

album konior

"Tak widziałem miasto moje Nysę" - tymi słowami wprowadzamy państwa w świat, a w szczególności najbliższe otoczenie widziane oczami nieżyjącego już Pawła Koniora. Chcemy pokazać to miasto tak jak widział je Paweł. Publikacja ta nie próbuje być przewodnikiem TO ALBUM O NYSIE.

Nysa nazywana Śląskim Rzymem to przede wszystkim ambitni, kreatywni ludzie, wspaniałe walory turystyczne i niezwykły klimat tego miejsca, którego próżno szukać gdzie indziej. Niegdyś zdobywał je sam Napoleon, dziś na podbój (na szczęście tylko z aparatami w dłoni) co roku ruszają tysiące turystów. Niewątpliwie naszą perełką jest pięknie położone jezioro. Azyl znależli tu pasjonaci żeglarstwa i amatorzy mocnych wrażeń. Co roku Jezioro Nyskie staje się mekką dla fanów motorowodnego szaleństwa, mających w żyłach benzynę zamiast krwi. Akwen był już areną zmagań m.in. podczas Mistrzostw Europy Śkuterów Wodnych. Co roku gości także niezwykle popularny Festiwal Ognia i Wody. Impreza nawywana Sylwestrem w środku lata, co roku ściąga kilkadziesiąt tysięcy osób, chcących posłuchać dobrej muzyki i zobaczyć efektowne pokazy fajerwerków. Fani historii i militariów, ale także pięknej przyrody koniecznie muszą odwiedzić któryś z kilkunastu nyskich fortów. Malowniczo położone fortyfikacje to pozostałość po okresie gdy Nysa była jedną z najsilniejszych twierdz w Europie. Obecnie twierdzą, tyle że naszych sportowych drużyn jest Hala Nysa. Nowoczesny, funkcjonalny obiekt widowiskowo-sportowy co rusz zapełnia się widzami podczas meczów, koncertów i widowisk. Otwarta pod koniec 2017 r. hala gościła już galę boksu z udziałem dwóch byłych Mistrzów Świata, popularne kabarety, gwiazdy muzyki, a przez najbliższe trzy lata będzie areną zmagań najlepszych siatkarek w kraju.                                               W Nysie znajdziemy także najnowocześniejsze kąpielisko w regionie, z rozległym kompleksem sportowym. Wrażenia zapewnia m.in. 160-metrowa zjeżdżalnia, a także nocne imprezy na basenie z DJ-em i świetną muzyką.

Nasze miasto to również piękny Rynek z niezwykłym klimatem i najcenniejszym nyskim zabyktiem - monumentalną Bazyliką powstałą w XII w., którą wyróżnia jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie, o ogromnej powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych. Bazylika została w 2011 r. uznana za pomnik historii. A jeśli już przy pomnikach jesteśmy to nie można nie wspomnieć o konnym monumencie Józefa Piłsudskiego, któy stanął niedawno naprzeciwko naszej świątyni. Marszałek z góry dumnie spogląda na Śląski Rzym, który kwitnie i rozwija się  na naszych oczach. 

Zapraszamy, by osobiście podziwiać jego zakątki i uroki. A jak mówią turyści, którzy już odwiedzili nasze miasto - nie można się w nim nie zakochać.

                                                                                                                                                Do zobaczenia w Nysie

Urząd Miejski w Nysie

ul. Kolejowa 15, 48-300 Nysa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.nysa.eu

www.facebook.com/nysa.eu

Punkt Informacji Turystycznej w Nysie zaprasza na piątkowe spacery z przewodnikiem

Punkt Informacji Turystycznej w Nysie zaprasza na piątkowe spacery z przewodnikiem

Piątkowy spacer z przewodnikiem z dnia 24.07. został przeniesiony na niedzielę dn. 25.07 na godzinę 15:00.

Odcinek opolski Szlaku Cysterskiego

Kolejnym międzynarodowym szlakiem kulturalnym jaki chcielibyśmy Państwu zaprezentować jest: odcinek opolski Szlaku Cysterskiego.

Szlak cysterski jest międzynarodowym szlakiem, który łączy obecne lub dawne klasztory należące do zakonu cysterskiego na terenie całej Europy. Pierwsze szlaki cysterskie w Europie, powstały na początku lat 90. XX wieku, z okazji 900. rocznicy urodzin św. Bernarda z Clairvaux – jednego ze współzałożycieli tego zgromadzenia zakonnego.

Na terenie Ziemi Nyskiej, co prawda nie było klasztorów należących do zgromadzenia zakonnego Cystersów (jednakże w historii naszego miasta znajdziemy wątki związane z kamienieckimi lub henrykowskimi Cystersami, którzy poprzez swoją działalność związani byli z Nysą) 
Ponadto  w ramach projektu pt. „Południowo – Zachodni Szlak Cysterski” w celu połączenia klasztorów leżących w województwie dolnośląskim w Kamieńcu Ząbkowicki
i Henrykowie, z klasztorem w Jemielnicy oraz w z klasztorem w Rudach, położonym na Śląsku, szlak ten przebiega przez obszar Ziemi Nyskiej na trasie: Henryków – Paczków – Otmuchów – Nysa – Jemielnica.

Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna

Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna – odcinek wschodni – jest to szlak turystyczny opracowany w latach 2008 – 2009, łączący miejsca na Dolnym Śląsku związane
z działalnością wybitnego malarza doby baroku jakim był Michael Willmann. 

Michael Willmann (1630 – 1706) zw. „Śląskim Rembrandtem” był jednym z najwybitniejszych artystów – malarzy, na Śląsku.

Wschodni planowany odcinek tego szlaku prowadzi przez tereny dawnego księstwa nyskiego. Podróżując tym szlakiem odwiedzimy m. in. Kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego
w Otmuchowie, gdzie w ołtarzu głównym znajdują się obrazy pędzla Michaela Willmanna
– pt. „św. Mikołaj błogosławiący rozbitków” oraz „Śmierć św. Franciszka Ksawerego”  Kolejna świątynią, w której znajduje się obraz autorstwa Willmanna jest Bazylika Mniejsza św. Jakuba
i św. Agnieszki, ze słynnym obrazem pt. „Męczeństwo św. Bartłomieja”. Innymi ważnymi obiektami na trasie tego szlaku jest Kościół św. Wawrzyńca w Głuchołazach oraz Kościół śś. Ap. Piotra i Pawła w Ścinawie Nyskiej, gdzie znajduje się aż 14 obrazów autorstwa Michaela Willmanna.

Szlak architektury romańskiej

Dziś i kolejnny dzień weekendu chcielibyśmy Państwu zaprezentować Międzynarodowe szlaki kulturowo – historyczne przebiegające przez teren powiatu nyskiego

cz. I

Szlak Romański – jest to ogólnopolski szlak turystyczny, który prowadzi przez miejsca gdzie znajdują się zabytki architektury romańskiej.

Opolski odcinek Szlaku Romańskiego przebiega przez teren Ziemi Nyskiej i pozwala poznać najstarsze zabytki naszych terenów lub obiekty zabytkowe noszące ślady romańskiej architektury.

Styl romański – ukształtował się w Europie Zachodniej i dominował w okresie od XI do XIII wieku. Do Polski styl ten dotarł w okresie panowania króla Kazimierza Odnowiciela (I połowa XI wieku) a charakteryzował się głownie budownictwem sakralnym.

Opolski Szlak Romański prowadzi m. in. przez takie miejsca jak:

Kościół św. Wawrzyńca w Głuchołazach z późnoromańskim portalem, Kościół Narodzenia NMP i św. Jerzego w Kałkowie z XIII wieku, Bazylikę Mniejszą św. Jakuba St. i św. Agnieszki, z zachowanymi reliktami wcześniejszej romańskiej świątyni oraz kościoły parafialne w Kępnicy, Pakosławicach i Wierzbięcicach, gdzie zauważymy elementy architektury romańskiej.

Bastion św. Jadwigi

Punkt Informacji Turystycznej
Bastion św. Jadwigi w Nysie
ul. Piastowska 19
48 - 300 Nysa
27.22°C

Nysa, Poland