Aplikacja mobilna po pograniczu nysko-jesenickim

Prezentujemy mobilną aplikację przewodnicko-questingową po polsko-czeskim pograniczu. To aplikacja, dzięki której przeżyjesz świetne przygody. Aplikacja pozwala w prosty i przyjemny sposób poznać tajemnice i uroki powiatu nyskiego.

Mobilna aplikacja to całkowicie darmowe narzędzie, które przyda się zarówno turystom, jak i mieszkańcom. Dzięki aplikacji, za pośrednictwem telefonu bądź tabletu będziemy mogli poznać zabytki, atrakcje turystyczne, czy skorzystać z przykładowych tras zwiedzania. Apolikacja jest do pobrania za darmo w sklepach dla systemów Android oraz iOS.

Link do aplikacji w systemie Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.amistad.treespot.powiat_nyski&hl=pl

Link do aplikacji w systemie iOS: https://apps.apple.com/us/app/id1529587595

Aplikacja jest częścią realizowanego przez Powiat Nyski we współpracy z czeskim partnerem - Miastem Zlaté Hory - projektu pn. „Mobilne pogranicze”. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska Fundusz Mikroprojektów Euroregionu Pradziad.

Celem projektu było wprowadzenie pogranicza nysko-jesenickiego w wirtualny świat, który dzisiaj, w dobie pokolenia iGen, jest niezwykle ważny, bo towarzyszy w mniejszym lub większym stopniu każdemu z nas. „Mobilne pogranicze” to ukłon w stronę rozwoju świata, także świata turystyki i próba przeniesienia w ten świat tego, co w naszym regionie najcenniejsze, najciekawsze, najpiękniejsze. Częścią stworzonej w ramach projektu aplikacji są gry terenowe, które powstały z połączenia magii historii, ciekawostek i pasji odkrywania.

Zapraszamy do aktywnego korzystania z aplikacji i życzymy dobrej zabawy podczas gier terenowych!

Aplikacja dostępna jest w wersji polskiej : Aplikacja mobilna pl

i czeskiej: Aplikacja mobilna cz

Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna

Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna – odcinek wschodni – jest to szlak turystyczny opracowany w latach 2008 – 2009, łączący miejsca na Dolnym Śląsku związane
z działalnością wybitnego malarza doby baroku jakim był Michael Willmann. 

Michael Willmann (1630 – 1706) zw. „Śląskim Rembrandtem” był jednym z najwybitniejszych artystów – malarzy, na Śląsku.

Wschodni planowany odcinek tego szlaku prowadzi przez tereny dawnego księstwa nyskiego. Podróżując tym szlakiem odwiedzimy m. in. Kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego
w Otmuchowie, gdzie w ołtarzu głównym znajdują się obrazy pędzla Michaela Willmanna
– pt. „św. Mikołaj błogosławiący rozbitków” oraz „Śmierć św. Franciszka Ksawerego”  Kolejna świątynią, w której znajduje się obraz autorstwa Willmanna jest Bazylika Mniejsza św. Jakuba
i św. Agnieszki, ze słynnym obrazem pt. „Męczeństwo św. Bartłomieja”. Innymi ważnymi obiektami na trasie tego szlaku jest Kościół św. Wawrzyńca w Głuchołazach oraz Kościół śś. Ap. Piotra i Pawła w Ścinawie Nyskiej, gdzie znajduje się aż 14 obrazów autorstwa Michaela Willmanna.

Paweł Konior "Uwiecznione na fotografiach nieżyjącego artysty"

W Punkcie Informacji Turystycznej w Nysie na Bastionie św. Jadwigi przy ul. Piastowskiej 19 można nabyć najnowszy album Nysy.

album konior

"Tak widziałem miasto moje Nysę" - tymi słowami wprowadzamy państwa w świat, a w szczególności najbliższe otoczenie widziane oczami nieżyjącego już Pawła Koniora. Chcemy pokazać to miasto tak jak widział je Paweł. Publikacja ta nie próbuje być przewodnikiem TO ALBUM O NYSIE.

Nysa nazywana Śląskim Rzymem to przede wszystkim ambitni, kreatywni ludzie, wspaniałe walory turystyczne i niezwykły klimat tego miejsca, którego próżno szukać gdzie indziej. Niegdyś zdobywał je sam Napoleon, dziś na podbój (na szczęście tylko z aparatami w dłoni) co roku ruszają tysiące turystów. Niewątpliwie naszą perełką jest pięknie położone jezioro. Azyl znależli tu pasjonaci żeglarstwa i amatorzy mocnych wrażeń. Co roku Jezioro Nyskie staje się mekką dla fanów motorowodnego szaleństwa, mających w żyłach benzynę zamiast krwi. Akwen był już areną zmagań m.in. podczas Mistrzostw Europy Śkuterów Wodnych. Co roku gości także niezwykle popularny Festiwal Ognia i Wody. Impreza nawywana Sylwestrem w środku lata, co roku ściąga kilkadziesiąt tysięcy osób, chcących posłuchać dobrej muzyki i zobaczyć efektowne pokazy fajerwerków. Fani historii i militariów, ale także pięknej przyrody koniecznie muszą odwiedzić któryś z kilkunastu nyskich fortów. Malowniczo położone fortyfikacje to pozostałość po okresie gdy Nysa była jedną z najsilniejszych twierdz w Europie. Obecnie twierdzą, tyle że naszych sportowych drużyn jest Hala Nysa. Nowoczesny, funkcjonalny obiekt widowiskowo-sportowy co rusz zapełnia się widzami podczas meczów, koncertów i widowisk. Otwarta pod koniec 2017 r. hala gościła już galę boksu z udziałem dwóch byłych Mistrzów Świata, popularne kabarety, gwiazdy muzyki, a przez najbliższe trzy lata będzie areną zmagań najlepszych siatkarek w kraju.                                               W Nysie znajdziemy także najnowocześniejsze kąpielisko w regionie, z rozległym kompleksem sportowym. Wrażenia zapewnia m.in. 160-metrowa zjeżdżalnia, a także nocne imprezy na basenie z DJ-em i świetną muzyką.

Nasze miasto to również piękny Rynek z niezwykłym klimatem i najcenniejszym nyskim zabyktiem - monumentalną Bazyliką powstałą w XII w., którą wyróżnia jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie, o ogromnej powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych. Bazylika została w 2011 r. uznana za pomnik historii. A jeśli już przy pomnikach jesteśmy to nie można nie wspomnieć o konnym monumencie Józefa Piłsudskiego, któy stanął niedawno naprzeciwko naszej świątyni. Marszałek z góry dumnie spogląda na Śląski Rzym, który kwitnie i rozwija się  na naszych oczach. 

Zapraszamy, by osobiście podziwiać jego zakątki i uroki. A jak mówią turyści, którzy już odwiedzili nasze miasto - nie można się w nim nie zakochać.

                                                                                                                                                Do zobaczenia w Nysie

Urząd Miejski w Nysie

ul. Kolejowa 15, 48-300 Nysa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.nysa.eu

www.facebook.com/nysa.eu

Odcinek opolski Szlaku Cysterskiego

Kolejnym międzynarodowym szlakiem kulturalnym jaki chcielibyśmy Państwu zaprezentować jest: odcinek opolski Szlaku Cysterskiego.

Szlak cysterski jest międzynarodowym szlakiem, który łączy obecne lub dawne klasztory należące do zakonu cysterskiego na terenie całej Europy. Pierwsze szlaki cysterskie w Europie, powstały na początku lat 90. XX wieku, z okazji 900. rocznicy urodzin św. Bernarda z Clairvaux – jednego ze współzałożycieli tego zgromadzenia zakonnego.

Na terenie Ziemi Nyskiej, co prawda nie było klasztorów należących do zgromadzenia zakonnego Cystersów (jednakże w historii naszego miasta znajdziemy wątki związane z kamienieckimi lub henrykowskimi Cystersami, którzy poprzez swoją działalność związani byli z Nysą) 
Ponadto  w ramach projektu pt. „Południowo – Zachodni Szlak Cysterski” w celu połączenia klasztorów leżących w województwie dolnośląskim w Kamieńcu Ząbkowicki
i Henrykowie, z klasztorem w Jemielnicy oraz w z klasztorem w Rudach, położonym na Śląsku, szlak ten przebiega przez obszar Ziemi Nyskiej na trasie: Henryków – Paczków – Otmuchów – Nysa – Jemielnica.

Bastion św. Jadwigi

Punkt Informacji Turystycznej
Bastion św. Jadwigi w Nysie
ul. Piastowska 19
48 - 300 Nysa
14.44°C

Nysa, Poland