Informacja turystyczna Nysa
Informacja turystyczna Nysa
 

Powiat Nyski

Powiat Nyski

OTMUCHÓW :

-  Zamek w Otmuchowie; gotycko – renesansowy zamek z charakterystyczną wieżą obronną z XII wieku

- Ratusz z 1511 roku z unikatowym cennym zegarem słonecznym

- Atrakcją turystyczną jest Jezioro Otmuchowskie wybudowane w roku 1933 jako zapora wodna. Okolice jeziora są  terenami dobrze zagospodarowanymi  pod względem turystycznym. To raj dla wędkarzy, którzy łowią tu min. okonie, szczupaki, sandacze, węgorze, leszcze i karasie.

- „Lato Kwiatów” czyli impreza eksponująca wystawy kwiatów ciętych oraz kompozycje kwiatowe. W każdy pierwszy weekend lipca miasto staje się kwiatową stolicą regionu.

 

PACZKÓW :

- Ratusz; powstał w połowie XVI wieku, oryginalny charakter do dziś zachowała jedynie jego wieża i do dzisiaj stanowi doskonały punkt widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę miasta.

- Średniowieczne mury obronne wysokie miejscami na  9 metrów o długości 1200 metrów oraz trzy wieże bramne – Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka.

- Muzeum Gazownictwa ; mieści się w starych budynkach gazowni, która dostarczała gaz dla potrzeb miasta do połowy roku 1977. Obecnie teren gazowni w całości przeznaczono na skansen gazownictwa. Istnieje od 1991 roku. To jedyny obiekt  w Polsce, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego.

 

GŁUCHOŁAZY :

- Rynek ; należy do największych na Śląsku. Zabytkowe kamieniczki na obszarze staromiejskim zostały wybudowane w większości po pożarach w 1834 roku. Wszystkie zostały przebudowane jeszcze w XIX i na początku XX wieku.

- Dawna  część zdrojowa miasta; uzdrowisko  od II połowy XIX wieku. Wille, sanatoria oraz pensjonaty świadczą o tradycjach leczenia uzdrowiskowego oraz o specyficznej architekturze uzdrowiskowej. Przykładem budownictwa zdrojowego w Głuchołazach  jest dawny dom uzdrowiskowy „Ferdinandsbad” potem „Marienbad” obecnie Ośrodek Caritas Diecezji Opolskiej.

Innym interesującym zabytkiem uzdrowiskowym jest promenada spacerowa.

- Rezerwat Geologiczno- Przyrodniczy „Nad Białką”; powstał w 1999 roku w celu zachowania walorów krajobrazowych i geologicznych przełomu rzeki Białej Głuchołaskiej ze śladami eksploatacji złota z XIII i XIV wieku. Teren rezerwatu wznosi się od wysokości 297 m n.p.m do 340 m n.p.m.

Znajdują się tutaj min. konwalijka dwulistna, borówka czarna, jeżyna, paprotka zwyczajna, bluszcz pospolity, barwinek pospolity itd.

- Głuchołaska Lipa ; jest uważana za drzewo pokoju zasadzone dla uczczenia zakończenia wojny 30 – letniej, która spustoszyła tereny środkowej Europy, w tym także Śląska. Figuruje w rejestrze  pomników przyrody ożywionej. Dzisiaj wiekowa lipa spokojnie dożywa swoich dni.

-Jarnołtówek ;  leży nad Złotym Potokiem u stóp zboczy najwyższego szczytu Gór Opawskich - Kopy Biskupiej ( 890 m n.p.m. ). To wieś o walorach letniskowo – uzdrowiskowym. Od XIX zasłynął jako miejscowość wypoczynkowa. Obecnie i dziś pełni  tożsamą rolę.

- Pokrzywna ; znana wieś letniskowa, centrum turystyczne Gór Opawskich. Gości przyjmują cały rok ośrodki i pensjonaty wypoczynkowe.

 

ŁAMBINOWICE :

- Miejsce Pamięci Narodowej ; tereny byłych obozów jenieckich wraz z cmentarzami oraz pomnikami. Tereny związane z wsią Lamsdorf w pobliżu, której utworzono w latach 70 – tych XIX wieku poligon wojskowy, na którym organizowano pruskie a potem  niemieckie obozy jenieckie i odosobnienia. W czasie II wojny światowej Lamsdorf należał do największych niemieckich kompleksów obozowych. Ostatni z obozów został utworzony przez Polaków  po II wojnie światowej i istniał w latach w latach 1945 – 1946. Więzieni tu byli min. Roman Bratny – pisarz, Aleksander Gieysztor – historyk czy Jerzy Szulc – uznawany za najmłodszego jeńca II wojny światowej.

 

KORFANTÓW :

- Tereny leśne obfitujące w grzyby i jagody. Warto zwrócić uwagę zwiedzając  Ziemię Korfantowską  na znajdujące się tam krzyże pokutne.

 

KAMIENNIK :

- Kościół św. Andrzeja z 1794 roku z dwoma ołtarzami datowanymi na 1800 rok oraz XVIII – wiecznym obrazem patrona Kościoła oraz letni wypoczynek na łonie natury.

 

 

Opracowano na podstawie wybranych materiałów i publikacji turystycznych.