Informacja turystyczna Nysa
Informacja turystyczna Nysa
 

Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie zwane też Głębinowskim powstało w 1971 roku jako zbiornik retencyjny. Na potrzeby budowy jeziora wysiedlono i zatopiono kilka wsi. Zalano całą wieś Miedniki wraz z pałacem i dawnym majątkiem Schlossgut oraz wieś Brzezina Polska (Kleine Briesen) z kościołem św. Wawrzyńca i cmentarzem, z którego  część grobów przeniesiono według życzeń rodzin. Częściowo także zalano tereny wsi Zamłynie (Neumüchle), kilka domów ze Skorochowa (Kohlsdorf) oraz najniższą część wsi Głębinów (Glumpenau). Z powierzchni Ziemi Nyskiej znikły także dwa nieduże majątki  dawny Ochsen-hof  k/Miednik oraz Różanka(Rosshof), zamieniony po wojnie na PGR. Mieszkańcy z zalanych terenów po otrzymaniu pewnych odszkodowań zamieszkali na terenie powiatu nyskiego (np.część z nich wprowadziła się do nowo powstałego  w tym czasie osiedla Nysa Południe).


Jezioro Nyskie
Jedna z plaż Jeziora Nyskiego

 

Wysoki 20 m wał ziemno betonowy tworzy zbiornik mogący pomieścić około 123,44 miliona metrów sześciennych. Katastrofalna powódź w lipcu 1997 roku, w wyniku której Nysa została zalana, wynikła ze zbyt dużego zapasu wody w jeziorze mimo komunikatów strony czeskiej o dużej masie wody. I tak spiętrzoną dla potrzeb regat wodę w Jeziorze Nyskim zamiast średniego spływu około 50 m/s lub przynajmniej 190m/s przy większych opadach, w feralnym lipcu zrzucano około 950m/s. Jak wysoko sięgała woda w zalanej  Nysie, można zobaczyć na portalu przy Dworze Biskupim.


Część brzegu Jeziora Nyskiego stanowią piaszczyste plaże z dobrze zagospodarowanym zapleczem turystycznym. Mieści się tu m.in. Nyski Ośrodek Rekreacji, WOPR i KŻ Nysa a nieco dalej w Głębinowie „Błękitna Zatoka” zaprasza spragnionych ciszy  i wędkowania turystów.
W jeziorze można łowić sandacze, szczupaki, leszcze czy płocie. Jezioro jest rajem dla ornitologów gdyż bytuje tu sporo gatunków ptaków w tym rzadko spotykanych jak np.ostrygojad czy brodziec pławny. Z tego też względu jeziora Nyskie i Otmuchowskie tworzą Obszar Krajobrazu Chronionego.
Do jeziora można dojść wędrując ścieżką wzdłuż biegu rzeki Nysy zaczynając od punktu przy  moście Kościuszki lub po przejściu wspomnianego mostu ulicami Ujejskiego i Saperską.