Informacja turystyczna Nysa
Informacja turystyczna Nysa
 

Zlaté Hory

Miasto Zlaté Hory jest miejscem, gdzie rozpoczynają się trasy po Górach Zlatohorskich. Od południa ograniczone grzbietem Příčneho vrchu, poprzetykanym labiryntem starych szybów górniczych oraz wieloma formacjami skalnymi. Na wschodzie dominuje graniczny szczyt Kopa Biskupia (890 m n.p.m.).

W okolicy Miasta można zobaczyć ruiny średniowiecznych Zamków Edelstejn, Koberstejn, Leuchtenstejn wchodzących wcześniej w skład systemu obronnego dróg handlowych prowadzących z Ołomuńca do Wrocławia. Najbardziej znaczącym zabytkiem historycznym miejskiej strefy zabytkowej jest budynek „starej poczty" z 1698r. , gdzie mieści się obecnie muzeum. W muzeum w Złotych Górach można zapoznać się z historią tego rejonu oraz spróbować płukania złota.

Złote Góry dysponują bogatą ofertę turystyczną. Piesi turyści zapewne docenią trasy wiodące przez tereny dawnego wydobycia złota, czy urocze górskie ścieżki. Turyści rowerowi mogą wybierać pomiędzy trasami rekreacyjnymi i wymagającymi dobrego przygotowania kondycyjnego. Do dyspozycji pozostają korty tenisowe, mini golf, boiska sportowe i strzelnica. W zimie, w całym regionie, można korzystać z narciarskich tras biegowych, a na stokach w Horním Údolí uprawiać narciarstwo zjazdowe .

Do najważniejszych imprez organizowanych w Złotych Górach należą: mistrzostwa w płukaniu złota, Święto Miasta - Złote Dni, rekonstrukcja bitwy o Złote Góry


BAZA NOCLEGOWA ZLATYCH HOR I OKOLIC (proszę kliknąć)


ATRAKCJE TURYSTYCZNE REGIONU

Muzeum Miejskie w Zlatych Horach

Dawny budynek pocztowy. Pierwsza wzmianka o tutejszym urzędzie pocztowym pochodzi z dziennika Samuela Kiechla z Ulm z roku 1586. Obecnie mieści się tu Muzeum Miejskie ze zbiorami historii miasta, górnictwa złota i procesów czarownic.


Skansen Górniczy Młyny Rudy Złota

Jest to replika średniowiecznych młynów górniczych połączonych ze ścieżką dydaktyczną. W dwóch drewnianych budowlach można prześledzić proces kruszenia rudy złota, a przy odrobinie szczęścia kawałki tego cennego metalu zabrać ze sobą. Drewniane urządzenia, wykonane według oryginalnych szkiców, napędzane są kołem wodnym, które czerpie energię ze specjalnego kanału. W okolicy Skansenu Górniczego przebiega ścieżka dydaktyczna „Dolina Zagubionych Sztolni”

Wieża widokowa na Kopie Biskupiej

Znajduje się na szczycie Kopy Biskupiej na wysokości 890 m n.p.m. Uroczyście została otwarta 26 sierpnia 1898r. z okazji 50-rocznicy koronacji austriackiego cesarza Franciszka Józefa I. Jej całkowita wysokość wynosi 19,30 m. Otwarta jest prze cały rok. Z jej korony można zobaczyć całe pasmo Jeseników z najwyższym szczytem Pradziadem a także: Beskidy, Śnieżkę i Nizinę Śląską.

Wieża widokowa Biskupia kopa jest otwarta w miesiącach od maja do października - codziennie od 9.oo do 18.oo W pogodne dni od wschodu do zachodu słońca. w miesiącach od listopada do kwietnia - w soboty, niedziele, święta i dni wolne od nauki od godz. 11.oo do 15.oo. W razie potrzeby można uzgodnić termin - kontakt tel. +420 603 342 011. Wieża widokowa znajduje się w strefie granicznej, proszę zabrać ze sobą dokumenty. Wstęp kosztuje 20 koron czeskich (około 3,50 zł) dla dorosłych, dzieci do lat 6 wchodzą za darmo, uczniowie, studenci i emeryci płacą 10 koron czeskich.

 

Sanktuarium Najświętszej Panny Marii Wspomożycielki

Swoimi korzeniami sięga czasów wojen szwedzkich. Kościół i pobliskie budynki zostały wysadzone w powietrze w 1973r. Po odbudowie, ponownego poświęcenia sanktuarium dokonano w 1995r. Corocznie przychodzą tu liczne pielgrzymki , z których największą jest wrześniowa „Pielgrzymka Trzech Narodów”.


Areał narciarski Příčná

Znajduje się w malowniczym paśmie Zlatohorskiej hornatiny, który wchodzi w skład Jeseników. Nowoczesny areał znajduje się na stoku Příčnego vrchu (975 m n.p.pm.), najwyższego wzniesienia pasma. Po dokończeniu budowy drugiego etapu, areał będzie należał do największych na Śląsku i Morawach. W tej chwili długość nartostrady wynosi blisko 1200m. Krzesełka wyciągu przystosowane są do przewożenia rowerów. Wyciąg czynny jest cały rok. W przeciągu godziny może przewieźć 2400 osób.


Ruiny średniowiecznych zamków

Historia tych zamków sięga 2 połowy XIII wieku.

Granicy księstwa opawskiego chronił w pobliżu Zlatych Hor potężny zamek Edelstein. Graniczny zameczek nad Pokrzywną, wspólnie z zameczkiem Leuchtenstein na stoku Kopy Biskupiej, strzegły drogi, którą przewożono złotonośny urobek ze Zlatych Hor do Opawy. Zamek Koberstein, nad Rejvizem, strzegł traktu handlowego z Ołomuńca do Nysy.


Sanatorium „Edel”

Otwarcie sanatorium w Zlatych Horach, ówczesnym Zuckmantlu, odbyło się dzięki staraniom dr. Aniela w roku 1881. Przyjeżdżało tu na kuracje wiele znanych osobistości z terenu całych Czech, min. Franz Kafka i Leoš Janáček. Obecnie leczą się tutaj dzieci z chorobami górnych dróg oddechowych. 1 marca 1995 w nieczynnych sztolniach kopalnianych uruchomiono speleoterapię. Istnieje możliwość jej zwiedzania po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym.


Zlatohorska górnicza ścieżka edukacyjna

Prowadzi po najciekawszych terenach wyrobisk górniczych, z których 10 zostało uznane za pamiątki dziedzictwa kulturowego. Na wyznakowanych przystankach można się zapoznać z technikami wydobycia rud złota, od średniowiecza do czasów współczesnych. Ścieżkę dydaktyczną można przejść całą, lub jedynie jej dolną część.

Całkowita długość: 11-16 km

Przewyższenie 330m-545m


Ścieżka edukacyjna „Dolina zagubionych sztolni”

Ścieżka edukacyjna w okolicy Młynów Rudy Złota, zapoznaje nas z technikami eksploatacji i pozyskiwania tego cennego metalu. Doprowadzi nas również do miejsca, gdzie „woda płynie w górę”. To złudzenie optyczne jest tak silne, że obserwator nie może na miejscu wyjść z podziwu dla umiejętności średniowiecznych górników.
Na 2 km ścieżki znajduje się 11 specjalnie oznakowanych przystanków.


Dolní Údolí i Horní Údolí

Pierwotnie górnicze osady powstałe w czasach eksploatacji złota w masywie Příčnego vrchu. Nad Horním Údolí, dominuje potężna bryła kamiennego Kościoła św. Jana Chrzciciela. Horní Údolí jest rodzinną wsią rzeźbiarskiego rodu Kutnerów. W Kościele św. Agaty w Dolní Údolí, znajduje się marmurowy ołtarz innego śląskiego rzeźbiarza Josepha Obetha. Przed Kościołem, w 2007 r., odsłonięty został zrekonstruowany pomnik poległych w I wojnie światowej.


Rejviz i ścieżka dydaktyczna do Mechowego Jeziorka

Rejviz wśród górskich osad jest najpiękniejszą perłą Jeseników. Leży pośród aksamitnie zielonych łąk na górskiej równinie z lasami pełnymi jeleni, saren, jagód, malin i grzybów. Wieś położona jest na wysokości 731-804 m n.p.m. Przy turystycznej trasie z Rejvizu do Dolní Údolí, niedawno odrestaurowano altanę widokową tzw. „Grzybek”. Pomnik poległych w I wojnie światowej odsłonięto we wsi w 1929 r. Ciekawostką osady jest pensjonat „Rejviz” ze specjalnie rzeźbionymi krzesłami.


Jaskinia Lurdzka na Rejvizie

To miejsce pątnicze w Starym Rejvizie zbudowano w 1908 r. Uroczystego otwarcia dokonano rok później. Po wysiedleniu ludności autochtonicznej tradycje tego miejsca zanikły. Od 2003 r. rekonstruowano je na podstawie dawnych fotografii. W roku 2006 została ponownie uroczyście otwarta.