Informacja turystyczna Nysa
Informacja turystyczna Nysa
 

Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza na wernisaż wystawy pt. "Hans von Held".

15 listopada (czwartek), godz. 17.00 - wernisaż wystawy „Siła słowa. Hans von Held - oświecony urzędnik między Polską a Prusami”. Wystawa czynna do 2 grudnia 2018.

 

Podczas wernisażu wystąpi przedstawicielka Instytutu Historycznego Uniwersytetu w Stuttgarcie - Anna Joisten

Urzędnik i pisarz polityczny Hans von Held (1764-1842) należał do najbardziej znanych osobowości późnego oświecenia w Prusach. Sławę zdobył przede wszystkim poprzez oskarżenia wobec pruskiej administracji państwowej pod koniec XVIII w. oraz przez publiczną krytykę polityki pruskiej po II i III rozbiorze Polski w 1793 i 1795 r.

Urodzony na Śląsku Hans von Held studiował prawo i nauki o państwie na uniwersytetach we Frankfurcie nad Odrą, w Halle i Helmstedt. Ze stanowiska sekretarza dolnośląskiej Dyrekcji Akcyzy i Ceł w Głogowie i Kostrzynie został w 1793 r. przeniesiony do Poznania, na ziemie zajęte przez Prusy po II rozbiorze Polski.

Jako radca celny zetknął się tam z korupcją wśród wysokich urzędników, wzbogaceniem szlachty i wyzyskiem ludności. Pod wpływem myśli oświeceniowej oraz idei rewolucji francuskiej Held uporczywie walczył o równość, wolność i sprawiedliwość. Nadużycia władzy udokumentował w tzw. „Czarnej Księdze”.

Obok działalności Hansa von Helda wystawa przedstawia pełne konfliktów stosunki pomiędzy Prusami a Rzeczpospolitą, a także dzieje nowych pruskich prowincji.

Dwujęzyczna (polsko-niemiecka) wystawa objazdowa oraz towarzysząca jej publikacja informują nie tylko o ciekawej biografii Hansa von Helda, ale również pozwalają poznać nieznany dotąd rozdział historii Europy Środkowo-Wschodniej przełomu XVIII i XIX w.